Samos | Zájezdy Samos

recko-bg-header-title.png
     
 

Pro a proti Samos


+
 PRO

+ velmi pěkné pláže na jižní pobřeží
+ dobrá dopravní dostupnost v letních měsících při individuálních cestách, přímé lety
+ velké množství významných historických památek; dobré možnosti pro aktivní trávení dovolené

- PROTI
- na severním pobřeží jsou pouze kamenité pláže
- menší výběr zájezdů od českých CK než na populárnější ostrovy
- vyšší ceny zájezdů než na Krétu, Rhodos, Korfu, Kos či Zakynthos

Úvodem o Samu


Začínáte listovat katalogy cestovních kanceláří a zvažujete, kde strávit letošní dovolenou? V tom případě si pozorně pročtěte stránky věnované „ráji vína“ – Samu. Na Samu si přijde na své snad každý, dokonce i milovník matematiky! Ostrov je totiž rodištěm slavného matematika Pythagora, jehož odkaz z dob dávno minulých se děti učí ve školách dodnes.

          

Samos, největší a nejzelenější ostrov v Egejském moři, je vzdálen pouze 1,5 km od tureckého pobřeží. Nejvyšším bodem Samu je bájná hora Kerkis vysoká 1 434 m, se kterou se již setkali všichni pozorní čtenáři legendárního eposu Odyssea. Hlavním městem ostrova je Samos, v mnoha cestopisech se ale setkáte spíše s názvem Vathi.

Vybrané zájezdy Samos

OdDníKamDop.Str.Cena

Historie ostrova


Za časů antiky se 
Samos stal centrem celé iónské kultury, největšího rozkvětu ale dosáhl až v 6. století př. n. l. za vlády tyrana Polykrata. Polykratus však udělal chybu, která ho dokonce stála život – spojil se s Peršany. Ostrov si po skončení perské nadvlády zvolilo za svůj domov spoustu národů, Byzantinci počínaje a Janovany konče. Místní obyvatelé v tomto období museli čelit nejen častým nájezdům nepřátelských kmenů, ale také následkům silného zemětřesní. Ta největší rána však měla teprve přijít – v 15. století napadli Samos Turci, kterým se již tak poničený ostrov „podařilo“ zpustošit ještě více. Rok 1821 je v celé řecké historii synonymem pro počátek krvavé vzpoury proti turecké nadvládě, a tak se i místní obyvatelé konečně dočkali vytouženého míru a klidu. Bohužel, Turci se nenechali jen tak odbýt a v roce 1830 se na Samos v „plné parádě“ vrátili. Tentokrát však zasáhla italská armáda a s pomocí hrdých ostrovanů se jim podařilo roku 1912 Turky vyhnat nadobro. O rok později se Samos zaslouženě stal součástí moderního řeckého státu.

Nahrávám...

Vyhledáváme pro Vás nejlepší nabídky dle zvolených kritérií

Ověřujeme aktuální dostupnost a cenu vybrané služby

Vyhledáváme pro Vás nejlepší nabídky dle zvolené destinace

Děkujeme, Vaše rezervace se dokončuje