Patmos | Zájezdy Patmos

recko-bg-header-title.png
     
 

Pro a proti Patmos


+
 PRO- PROTI


Úvodem o ostrově Patmos


Chtěli byste strávit dovolenou na ostrově, který byl vyhlášen jako nejidyličtější místo Evropy? Máte skvělou možnost, tím ostrovem je totiž "apokalyptický" Patmos. Právě zde totiž sv. Jan napsal svou knihu Zjevení svatého Jana, poslední knihu Nového zákona jinak zvanou také jako Apokalypsa. Právě na tomto ostrově byl sv. Jan ve vyhnanství kvůli svědectví Ježíše Krista a zde obdržel své zjevení, které v knize vyřizuje. Stalo se to údajně v jeskyni, kterou lze navštívit i v dnešní době. Malý ostrov náležící do skupiny Dodekanés ve východní části Egejského moře, na kterém žije kolem 3 tisíc obyvatel, má rozlohu pouze 34 kilometrů čtverečních a nenajdete zde žádné letiště. I proto je zde poměrně málo turistů i v hlavní sezóně a v kteroukoliv roční dobu zde zažijete pravý mír. Častými návštěvníky jsou zde logicky také poutníci, které zdejší spirituální historie láká.

          
Foto 1 - kelster34, Foto 2 - John Karakatsanis, Foto 3 - ellemorgan

Právě kombinace klidu s tradicí a krásnými plážemi vábí na ostrov velmi sofistikované návštěvníky, mezi které se můžete kdykoliv zařadit. Nejvyšším bodem ostrova je Profitis Ilias, 269 m n. m. Hlavním městem je, jak už to u řeckých ostrovů bývá, stejnojmenné Patmos, nazývané také Hora nebo Chora, což je u ostrovů Řecka také poměrně běžnou záležitostí. Nad hlavním městem je velký klášter sv. Jana Evangelisty obklopen silnými vysokými zdmi, připomínající pevnost. Právě jeskyně, klášter a centrum hlavního města byly v roce 1999 zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO. V hlavním městě si můžete užít procházky po vydlážděných stezkách s krásným výhledem moře. Velmi významným místem je také Skala, jediný komerční přístav na ostrově a při absenci letiště tím pádem nejdůležitější místo na ostrově. Krásné pláže jako stvořené k relaxaci najdete okolo celého ostrova.

Vybrané zájezdy Patmos

OdDníKamDop.Str.Cena

Historie ostrova Patmos


Patmos byl antickými spisovateli zmiňován jen velmi málo, o nejstarších obyvatelích toho tedy moc nevíme. Patmos je samozřejmě zmiňován v křesťanské biblické knize Zjevení Janovo. V úvodu knihy je uvedeno, že jeho autor Jan byl na ostrově Patmos, když měl vidění od Ježíše. Po smrti Jana, kolem roku 100, zde byla postavena řada raně křesťanských bazilik. Mezi nimi i Velká královská bazilika, na místě, kde dnes stojí klášter sv. Jana. Raně křesťanský život na ostrově Patmosjen s obtížemi přežil muslimské nájezdy od 7. do 9. století. Během tohoto období byla zničena i zmíněná bazilika. Populace ostrova se zvyšovala díky infuzím byzantským přistěhovalcům prchajících před pádem Konstantinopole v roce 1453 a krétským přistěhovalců prchajících před pádem Kandie v roce 1669. Ostrov byl po mnoho let řízen Osmanskou říší. V roce 1912, v souvislosti s italsko-tureckými válkami, Italové obsadili všechny ostrovy Dodekanés, včetně Patmu. Italové zde zůstali až do roku 1943, kdy ostrov převzalo nacistické NěmeckoV roce 1945 Němci opustili a ostrov Patmos zůstal autonomní až do roku 1948, kdy se společně se zbytkem soustroví připojil k nezávislému Řecku.

 

Nahrávám...

Vyhledáváme pro Vás nejlepší nabídky dle zvolených kritérií

Ověřujeme aktuální dostupnost a cenu vybrané služby

Vyhledáváme pro Vás nejlepší nabídky dle zvolené destinace

Děkujeme, Vaše rezervace se dokončuje