Paros | Zájezdy Paros

recko-bg-header-title.png
     
 

Pro a proti Paros


+
 PRO

+ velmi kvalitní písečné pláže vhodné i pro windsurfing nebo kiteboarding
+ levnější alternativa sousedního ostrova Mykonos pro mladé turisty hledající noční život
+ malebné fotogenické vesničky připomínající tradiční život v Řecku

- PROTI
- menší výběr zájezdů od českých cestovních kanceláří
- o něco dražší zájezdy než na nejpopulárnější řecké ostrovy (Kos, Rhodos, Kréta apod.)
- složitější doprava na místo, na ostrově se nachází pouze malé letiště obsluhující lety z Athén

Úvodem o Paru


Paros patří mezi nejpopulárnější ostrovy soustroví Kyklády. Leží v srdci Egejského moře a je ideální destinací pro mladé turisty, zamilované páry i rodiny. Zdejší vesničky, především Naoussa, Parikia nebo Lefkes, jsou se sněhobílými domky, dlážděnými uličkami a kostelíky s modrými kupolemi perfektním příkladem kykládské architektury. Místní pláže, zejména nejznámější Zlatá pláž a Nová zlatá pláž, jsou proslavené krásnou modrou vodou a zlatavým pískem. Pláže na jihovýchodním pobřeží jsou populární také díky skvělým podmínkám pro surfování. S rozlohou 196 kilometrů čtverečních je 20. největším ostrovem Řecka. Žije zde více než 13 tisíc obyvatel (asi jako ve Šternberku nebo Českém Krumlově). Nejvyšší bod ostrova leží ve výšce 724 metrů. Paros je druhým největším ostrov Kyklád, hlavním sídlem ostrova je Parikia.

          

Foto 1 - Venetia koussia, Foto 3 - Kostas Limitsios

Oproti slavnějšímu ostrovu Mykonos, který je proslulý nejbohatším nočním životem v celém Řecku, je Paros o poznání levnější. Možná proto se mu také přezdívá "Mykonos pro chudé". Rozhodně to však neznamená, že byste na Paru byli o něco ochuzeni, právě naopak. V hlavní turistické sezóně je zde mnohem méně turistů než na populárnějších okolních ostrovech. Pokud jde o přírodní krásu, Paros si se svým sousedem také v ničem nezadá. Mnoho turistů potvrzuje, že jakmile vystoupí z trajektu, už nechtějí zpět nebo se sem často vrací. Tvrdí, že jednoduše našli svůj ostrov. Kromě velkého výběru pláží mnoha velikostí jsou zde široké možnosti vodních sportů a ačkoliv noční život není tak proslavený jako na Mykonu, každý si zde své jistě najde. 

Vybrané zájezdy Paros

OdDníKamDop.Str.Cena

Historie ostrova Paros


Podle vykopávek na sousedním ostrůvku Saliagos byl Paros osídlen již v roce 3200 př. n. l.. Podle mytologie byl prvním králem ostrova Paros Kréťan Alkaios, který zde nechal postavit město na místě dnešního hlavního města Parikia. Paros byl ideálním místem díky své strategické poloze (v centru soustroví Kyklady) a úrodné půdě. Kréťané přeměnil ostrov na námořní základnu a dal mu jméno Minoa, čestný titul pro krétská  královská města. V roce 1100 př. n. l., přišli Ionové, kteří porazili Mínojce, zničili jejich civilizaci a stali se vládci ostrova. Stopy bývalé civilizace můžete vidět v akropoli blízko Kolimbithres. V roce 1000 př. n. l. byl ostrov dobyt Arkáďany. 8. století před naším letopočtem bylo  pro Paros prosperujícím obdobím, ostrov se stal námořní mocností a vytvořil kolonii na ostrově Thassos, bohatém na polymetalické ložiska. Kromě ekonomického rozvoje ostrov v té době zažil i kulturní rozkvět včetně výstavby mnoha chrámů (chrám zasvěcený bohyni Athéně nebo léčebného centra Asklepieion). Paros je rodištěm mnoha dávných básníků, narodil se zde např. lyrický básník Archilochus. V dávných dobách byl ostrov proslaven vysoce kvalitním mramorem z lomů Marathi. Stejný byl použit k vytvoření mnoha uměleckých děl, jako je například Apollónův chrám na Delu, slavná Venuše Mélská umístěná v Louvru a mnoho dalších. V roce 338 př. n. l. se ostrov stal součástí makedonské říše. Po pádu římské říše se Paros stal součástí Byzantské říše a  obyvatelé konvertovali ke křesťanství - to vysvětluje proč zde během tohoto období bylo postaveno velké množství kostelů, kaplí a klášterů. Nejznámější z nich je kostel Ekatontapiliani v Parikii, považován za nejvýznamnější památku byzantského Řecka. V 15. století zde byla postavena pevnost Naoussa na ochranu ostrov před piráty. Po Benátčanech na ostrově ještě vládli Turci až do Řecké revoluce v roce 1821. Po vyhlášení nezávislosti se Paros, stejně jako další kykládské ostrovy, stal součástí moderního řeckého státu.

Nahrávám...

Vyhledáváme pro Vás nejlepší nabídky dle zvolených kritérií

Ověřujeme aktuální dostupnost a cenu vybrané služby

Vyhledáváme pro Vás nejlepší nabídky dle zvolené destinace

Děkujeme, Vaše rezervace se dokončuje