Naxos | Zájezdy Naxos

recko-bg-header-title.png
     
 

Pro a proti Naxos


+
 PRO

+ nádherná zachovalá krajina plná historických památek a malebných vesniček
+ klidný ostrov s přátelštější atmosférou než na populárnějších ostrovech
+ velmi pěkné a velké pláže, ze kterých si vybere každý návštěvník

- PROTI
- vyšší ceny a menší výběr zájezdů od českých cestovních kanceláří než na navštěvovanější ostrovy
- při individuální letecké cestě nutnost přestupu
- horší vyžití pro skupiny mladších turistů hledající bujarý noční život a hlasité kluby

Úvodem o Naxu


Naxos je s rozlohou 430 kilometrů čtverečních největším ostrovem ze skupiny ostrovů Kyklády a zároveň 10. největším řeckým ostrovem. Hlavním městem ostrova je stejnojmenné Naxos, občas nazývané také Chora nebo Hora. Právě tohle město je největším a hlavním přístavem i místem, kde najdete největší množství turistů, obchodů i restaurací. V minulosti byl ostrov proslaven jako bohaté naleziště smirku, velmi trvdé horniny, jehož většinovou složku tvoří korund, a dlouho se používal jako brusivo kovů. Ze všech Kykládských ostrovů je Naxos také nejúrodnější a na rozdíl od mnoha navštěvovanějších ostrovů pochazí mnoho jeho příjmů ze zemědělství a ne výhradně z cestovního ruchu. Žije zde kolem 20 tisíc obyvatel (zhruba jako v Mělníku nebo Náchodu), z toho asi 1/3 v hlavním městě. Největšími vesnicemi jsou Filoti, Koronos, Glinad, Apiranthos, Vivlos nebo Agios Arsenios.

          
Foto 1 a 2 - TimOve, Foto 3 - Virgina DeBolt

Nejvyšším bodem ostrova je vrchol hory Zas (Zeus) v nadmořské výšce 1 004 metrů. Právě zde podle pověsti vyrostl mladý Zeus, nejvyšší ze všech řeckých bohů. Z vrcholu hory můžete vidět celý Naxos a za dobré viditelnosti i všechny okolní ostrovy. Na východní straně pohoří jsou poměrně hluboké rokliny a úrodná údolí jako Apollonas nebo Lionas. Zhruba uprostřed ostrova je pláň Tragea, kde roste mnoho druhů stromů. Hlavní doménou ostrova jsou především jeho dlouhé písečné pláže a malé zátoky s menšími odlehlými plážemi. Pokud ostrov opravdu chcete poznat, doporučujeme půjčit si automobil a navštívit tradiční horské vesnice, které vás okouzlí natolik, že zapomenete, že jste na dovolené. 

Vybrané zájezdy Naxos

OdDníKamDop.Str.Cena

Historie ostrova Naxos


Ostrov je hojně zmiňován i v mytologií, kdy je s ostrovem úzce spjat nejvyšší bůh Zeus, který zde údajně vyrostl nebo Dionýsos, bůh vína, který si ostrov údajně zamiloval natolik, že z něj udělal úrodnou zemi plnou vinohradů produkující výtečné víno skvělé chuti a kvality. Místní zde poté na ostrově postavili Dionýsův chrám jako poctu tomuto bohovi. Pokud se vrátíme do reality, lze říci, že Naxos byl nejvýznamnějším centrem civilizace v celém soustroví Kyklády během antiky, mezi lety 4 000 - 1 000 př. n. l. Prvními obyvateli ostrova byli Thrákové, kteří zde pobývali asi 2 století. Podle některých dostal ostrov dokonce název podle thráckého vůdce jménem Naxos. Poté na ostrově vládli Iónové, kteří výrazně přispěli k rozvoji ostrova, především díky námořnímu obchodu, který přinesl bohatství kolem 7. století př. n. l. Než se na ostrov dostalo v 1. století n. l. křesťanství, vystřídalo se zde mnoho vládnoucích říší včetně Sparty, Egypta nebo Římské říše. Důležitou roli v historii ostrova hrála Benátská republika. V roce 1207 převzal Kyklády synovec benátského dóžete Enrica Dandola, Marco Sanudo, který zde založil vévodství, jehož ústředím byl právě Naxos. V té době Marco Sanudo rozdělil ostrov na 56 provincií a nad hlavním městem nechal postavit krásný hrad, v němž byla založena také jezuitská škola. V roce 1564 převzali ostrov Turci, osamostatnil se až v roce 1831 při založení nového řeckého státu.

Nahrávám...

Vyhledáváme pro Vás nejlepší nabídky dle zvolených kritérií

Ověřujeme aktuální dostupnost a cenu vybrané služby

Vyhledáváme pro Vás nejlepší nabídky dle zvolené destinace

Děkujeme, Vaše rezervace se dokončuje