Lesbos

Informace / Hotely / Letenky / Zájezdy

Více informací Zájezdy na Lesbos

Ostrov Lesbos

Nejkrásnější pláže a klid


Image

Úvodem o Lesbu

Pokud byste rádi strávili dovolenou na poněkud netypickém místě, Lesbos tento požadavek splňuje na 100 %. Jen málokterý ostrov může svým hostům nabídnout hned čtyři tváře. Zelený a úrodný jih, průmyslový východ, sopečný západ a ráj ptactva ve vnitrozemí, to vše je Lesbos. Ačkoliv toho ostrov nabízí tolik, cestovní ruch se zde teprve rozvíjí – a tak prožití klidné dovolené za velice příjemné peníze nestojí nic v cestě. Lesbos leží v Severoegejském soustroví pouhých 8 km od Turecka, jeho břehy jsou tedy omývány Egejským mořem. Se svojí rozlohou 1 630 km2 je Lesbos třetím největším ostrovem Řecka a osmým největším celého Středomoří. Jestliže tušíte pojítko mezi názvem ostrova a pojmenováním lásky mezi dvěma ženami, máte pravdu. Ostrov je rodným místem slavné antické básnířky Sapfó, která se věnovala psaní básní s mileneckou tématikou. Ačkoliv byla Sapfó vášnivě zamilována do muže, kvůli kterému později ukončila svůj život skokem z lefkadského útesu Levkatas, ve svých dílech vyznává hluboký obdiv ženám.

Výhody

  • rozmanitý ostrov, který má co nabídnout i při delší dovolené
  • dlouhé pláže, které bývají málokdy přeplněné
  • na některých plážích jsou velmi dobré podmínky pro vodní sporty

Nevýhody

  • velmi malý nebo téměř žádný výběr zájezdů od českých CK, často nutnost individuální cesty
  • složitá doprava na místo leteckou dopravou, nutnost až 2 přestupů
  • údajné nepříjemnosti v souvislosti s migrací z Turecka (naprosté většiny turistů se však netýkají)

Dovolená na Lesbu

Jak se na Lesbos dostat, jaký si vybrat hotel nebo které pláže jsou nejkrásnější?

Více informací

Tipy na výlety

Kam vyrazit na Lesbu na výlet? Jaká zajímavá místa navštívit a co si nenechat ujít?

Více informací

Počasí na Lesbu

Kdy navštívit Lesbu pro poznávací i pobytovou dovolenou a jaká je aktuální teplota?

Více informací

Rezervujte si

Rezervujte si hotely, letenky i zájezdy na Lesbos za nejlepší ceny!

Pic

Hotely

Vybírejte si z hotelů, apartmánů, vil, hostelů, penzionů i dalších typů ubytování na Lesbu za nejlepší ceny!

Najít hotely

Pic

Letenky

Potřebujete levné letenky na Lesbos? Není nic jednoduššího než si vybrat z nabídky našich renomovaných partnerů!

Najít letenky

Pic

Zájezdy

Pokud neradi cestujete na vlastní pěst, vyberte si jeden ze zájezdů na Lesbos za skvělé ceny!

Najít zájezdy

Pic

Půjčení auta

Pokud si chcete užít bezstarostnou dovolenou a poznat Lesbos se vším všudy, podívejte se na nabídku autopůjčoven!

Najít auta

Historie ostrova Lesbos

Stručná historie ostrova


Image

Historie

Lesbos byl pravděpodobně osídlen již ve 4. tisíciletí př. n. l., avšak největšího rozkvětu se dočkal až s příchodem Římanů. V době největší slávy ostrova obdivoval divokou krásu místní přírody i sám Caesar. Po pádu římského impéria připadla správa ostrova Byzantské říši, jejímž vládcům však připadal Lesbos nezajímavý – snad proto nikdo z nich příliš neřešil časté nájezdy nepřátelských kmenů, které dalšímu vývoji ostrova zrovna nepomohly.
Situace se změnila až v roce 1354, kdy ostrovu začala vládnout rodina janovského šlechtice Gattelusiho. Idyla však trvala pouze do té doby, než se území rozhodli získat Turci. A bohužel s úspěchem – při svém dobývání těžce poničili hradby, velkou část místního obyvatelstva prodali do otroctví a pověsili Gattelusiho rodinu. Lesbos se později musel aktivně účastnit i rusko-turecké války a když se místní obyvatelé dočkali jejího konce, pomalu začali s plánováním vzpoury. Někdy se dařilo Turkům škodit, nutno ale dodat, že si Turci rozhodně nenechali nic líbit. „Osvobození“ od častých povstání a krvavých bojů přišlo v podobě ničivého zemětřesní, které připravilo o život tisíc obyvatel.
O několik desetiletí později Lesbos konečně osvobodili Řekové a roku 1914 ostrov oficiálně připojili k řeckému státu. Obyvatelé si však zaslouženého míru neužili dlouho – za 2. světové války totiž Lesbos okupovali Němci. Dnes však obyvatelé ostrova žijí v míru a přátelství a nutno dodat, že jsou na svůj domov, o který museli jejich předkové dlouho a tvrdě bojovat, patřičně hrdí.