Lesbos | Zájezdy Lesbos

recko-bg-header-title.png
     
 

Pro a proti Lesbos


+
 PRO

+ rozmanitý ostrov, který má co nabídnout i při delší dovolené
+ dlouhé pláže, které bývají málokdy přeplněné
+ na některých plážích jsou velmi dobré podmínky pro vodní sporty

- PROTI
- velmi malý nebo téměř žádný výběr zájezdů od českých CK, často nutnost individuální cesty
- složitá doprava na místo leteckou dopravou, nutnost až 2 přestupů
- nepříjemnosti v souvislosti s migrací z Turecka (naprosté většiny turistů se však netýkají)

Úvodem o Lesbu


Pokud byste rádi strávili dovolenou na poněkud netypickém místě, Lesbos tento požadavek splňuje na 100 %. Jen málokterý ostrov může svým hostům nabídnout hned čtyři tváře. Zelený a úrodný jih, průmyslový východ, sopečný západ a ráj ptactva ve vnitrozemí, to vše je Lesbos. Ačkoliv toho ostrov nabízí tolik, cestovní ruch se zde teprve rozvíjí – a tak prožití klidné dovolené za velice příjemné peníze nestojí nic v cestě.

          

Lesbos leží v Severoegejském soustroví pouhých 8 km od Turecka, jeho břehy jsou tedy omývány Egejským mořem.  Se svojí rozlohou 1 630 km2 je Lesbos třetím největším ostrovem Řecka a osmým největším celého Středomoří.

Jestliže tušíte pojítko mezi názvem ostrova a pojmenováním lásky mezi dvěma ženami, máte pravdu. Ostrov je rodným místem slavné antické básnířky Sapfó, která se věnovala psaní básní s mileneckou tématikou. Ačkoliv byla Sapfó vášnivě zamilována do muže, kvůli kterému později ukončila svůj život skokem z lefkadského útesu Levkatas, ve svých dílech vyznává hluboký obdiv ženám.

Vybrané zájezdy Lesbos

OdDníKamDop.Str.Cena

Historie ostrova Lesbos


Lesbos byl pravděpodobně osídlen již ve 4. tisíciletí př. n. l., avšak největšího rozkvětu se dočkal až s příchodem Římanů. V době největší slávy ostrova obdivoval divokou krásu místní přírody i sám Caesar. Po pádu římského impéria připadla správa ostrova Byzantské říši, jejímž vládcům však připadal Lesbos nezajímavý – snad proto nikdo z nich příliš neřešil časté nájezdy nepřátelských kmenů, které dalšímu vývoji ostrova zrovna nepomohly.

Situace se změnila až v roce 1354, kdy ostrovu začala vládnout rodina janovského šlechtice Gattelusiho. Idyla však trvala pouze do té doby, než se území rozhodli získat Turci. A bohužel s úspěchem – při svém dobývání těžce poničili hradby, velkou část místního obyvatelstva prodali do otroctví a pověsili Gattelusiho rodinu. Lesbos se později musel aktivně účastnit i rusko-turecké války a když se místní obyvatelé dočkali jejího konce, pomalu začali s plánováním vzpoury. Někdy se dařilo Turkům škodit, nutno ale dodat, že si Turci rozhodně nenechali nic líbit. „Osvobození“ od častých povstání a krvavých bojů přišlo v podobě ničivého zemětřesní, které připravilo o život tisíc obyvatel.

O několik desetiletí později Lesbos konečně osvobodili Řekové a roku 1914 ostrov oficiálně připojili k řeckému státu. Obyvatelé si však zaslouženého míru neužili dlouho – za 2. světové války totiž Lesbos okupovali Němci. Dnes však obyvatelé ostrova žijí v míru a přátelství a nutno dodat, že jsou na svůj domov, o který museli jejich předkové dlouho a tvrdě bojovat, patřičně hrdí.

Nahrávám...

Vyhledáváme pro Vás nejlepší nabídky dle zvolených kritérií

Ověřujeme aktuální dostupnost a cenu vybrané služby

Vyhledáváme pro Vás nejlepší nabídky dle zvolené destinace

Děkujeme, Vaše rezervace se dokončuje