Lemnos

Informace / Hotely / Letenky / Zájezdy

Více informací Zájezdy na Lemnos

Ostrov Lemnos

Bohatá historie a pěkné pláže


Image

Úvodem o ostrově Lemnos

Lemnos (někdy také Lémnos nebo Limnos) je řecký ostrov v severovýchodní části Egejského moře. S rozlohou 476 kilometrů čtverečních (přibližně stejně jako Samos) patří mezi deset největší ostrovů Řecka. Hlavním městem a zároveň nejfrekventovanějším přístavem je Myrina. Většina povrchu ostrova je spíše rovinatá, na severovýchodě však můžete nalézt i hory (nejvyšší bodem je s nadmořskou výškou 470 metrů hora Vigla). Na ostrově žije asi 17 tisíc obyvatel (zhruba jako v Jičíně nebo Bruntále). Podle řecké pověsti právě na ostrov Lemnos dopadl Héfaistos poté, co ho jeho otec Zeus shodil z Olympu. Podle jiné pověsti zase Prométheus kradl bohům oheň z Héfaistovy dílny v hoře Moschylos na tomto ostrově. Také vzhledem k poměrně velké vzdálenosti z Athén se na ostrově nerozvinul prudce cestovní ruch jako na jiných ostrovech a Lemnos zůstává poměrně klidným místem i v hlavní sezóně. Kromě nekonečných pláží s mušlemi a mořskými hvězdicemi zde najdete křišťálově čisté moře, kopečky s pšeničnými poli, vinicemi i zahradami, ale také laguny s tisíci plameňáky nebo byzantské ruiny. Po celém ostrově si můžete vychutnat nejlepší řecké pokrmy, čerstvé ryby i jiné mořské plody nebo místní speciality, sýry, víno i jiné lahůdky. Jako zajímavost lze zmínit, že Lemnos sloužil jako předloha pro fiktivní ostrov Altis v počítačové hře ArmA 3 od české vývojářské firmy Bohemia Interactive. Dva zaměstnanci této společnosti zde byli v září roku 2012 zadrženi pro podezření ze špionáže a byli propuštěni až po 130 dnech na kauci.

Výhody

  • široký výběr pěkných pláží, kde si každý vybere; organizované pláže s hotely na západním pobřeží, klidné pláže na východě
  • ostrov je velmi málo poškozen rozvojem cestovního ruchu
  • bohatá historie ostrova, působivé (i když méně známé) historické památky

Nevýhody

  • vyšší ceny a malý výběr zájezdů než na populárnější ostrovy v případě organizovaných cest s CK
  • složitější doprava na místo v případě individuální cesty, nutnost přestupů nebo jízdy trajektem z Athén
  • o něco fádnější krajina než na hornatějších a zelenějších ostrovech

Dovolená na Lemnu

Jak se na Lemnos dostat, jaký si vybrat hotel nebo které pláže jsou nejkrásnější?

Více informací

Tipy na výlety

Kam vyrazit na Lemnu na výlet? Jaká zajímavá místa navštívit a co si nenechat ujít?

Více informací

Počasí na Lemnos

Kdy navštívit Lemnos pro poznávací i pobytovou dovolenou a jaká je aktuální teplota?

Více informací

Rezervujte si

Rezervujte si hotely, letenky i zájezdy na Lemnos za nejlepší ceny!

Pic

Hotely

Vybírejte si z hotelů, apartmánů, vil, hostelů, penzionů i dalších typů ubytování v Řecku za nejlepší ceny!

Najít hotely

Pic

Letenky

Potřebujete levné letenky do Řecka? Není nic jednoduššího než si vybrat z nabídky našich renomovaných partnerů!

Najít letenky

Pic

Zájezdy

Pokud neradi cestujete na vlastní pěst, vyberte si jeden ze zájezdů na Lemnos za skvělé ceny!

Najít zájezdy

Pic

Půjčení auta

Pokud si chcete užít bezstarostnou dovolenou a poznat destinaci se vším všudy, podívejte se na nabídku autopůjčoven!

Najít auta

Historie Lemnu

Stručná historie ostrova


Image

Historie

Pokud přeskočíme řeckou mytologii a zdejšího nejslavnějšího boha Hefaista, o kterém je zmínka v předchozím odstavci, dostaneme se do období 5. století př. n. l., kdy ostrov spadal pod peršanskou nadvládu a na konci řecko-perských válek se připojil k Athénskému námořnímu spolku. Pod athénskou nadvládou potom ostrov zůstal téměř celé období klasického Řecka, poté se dostal pod makedonskou dominanci. Římané prohlásili ostrov nezávislm v roce 197 př. n. l., ale o 30 let později jej vrátili zpět pod athénské područí. Po rozdělení Římské říše se Lemnos stal součástí Byzantské říše a na jeho obranu zde byl postaven Byzantský hrad. Po pádu Byzantské říše se stal ostrov obětí pirátských nájezdů. Poté se zde vystřídalo ještě několik vládnoucích říší, až se Lemnos dostal pod vliv Osmanské říše. Osvobozen byl až v roce 1912, ostrov byl v té době ale pouze začleněn do zbytku Řecka smlouvou podepsanou v roce 1920.