Lemnos | Lémnos | Limnos

recko-bg-header-title.png
     
 

Pro a proti Lemnos


+
 PRO

+ široký výběr pěkných pláží, kde si každý vybere; organizované pláže s hotely na západním pobřeží, klidné pláže na východě
+ ostrov je velmi málo poškozen rozvojem cestovního ruchu
+ bohatá historie ostrova, působivé (i když méně známé) historické památky 

- PROTI
- vyšší ceny zájezdů než na populárnější ostrovy v případě organizovaných cest s CK
- složitější doprava na místo v případě individuální cesty, nutnost přestupů nebo jízdy trajektem z Athén
- o něco fádnější krajina než na hornatějších a zelenějších ostrovech

Úvodem o Lemnu


Lemnos (někdy také Lémnos nebo Limnos) je řecký ostrov v severovýchodní části Egejského moře. S rozlohou 476 kilometrů čtverečních (přibližně stejně jako Samos) patří mezi deset největší ostrovů Řecka. Hlavním městem a zároveň nejfrekventovanějším přístavem je Myrina. Většina povrchu ostrova je spíše rovinatá, na severovýchodě však můžete nalézt i hory (nejvyšší bodem je s nadmořskou výškou 470 metrů hora Vigla). Na ostrově žije asi 17 tisíc obyvatel (zhruba jako v Jičíně nebo Bruntále). Podle řecké pověsti právě na ostrov Lemnos dopadl Héfaistos poté, co ho jeho otec Zeus shodil z Olympu. Podle jiné pověsti zase Prométheus kradl bohům oheň z Héfaistovy dílny v hoře Moschylos na tomto ostrově.

          

Foto - michael clarke stuff

Také vzhledem k poměrně velké vzdálenosti z Athén se na ostrově nerozvinul prudce cestovní ruch jako na jiných ostrovech a Lemnos zůstává poměrně klidným místem i v hlavní sezóně. Kromě nekonečných pláží s mušlemi a mořskými hvězdicemi zde najdete křišťálově čisté moře, kopečky s pšeničnými poli, vinicemi i zahradami, ale také laguny s tisíci plameňáky nebo byzantské ruiny. Po celém ostrově si můžete vychutnat nejlepší řecké pokrmy, čerstvé ryby i jiné mořské plody nebo místní speciality, sýry, víno i jiné lahůdky. Jako zajímavost lze zmínit, že Lemnos sloužil jako předloha pro fiktivní ostrov Altis v počítačové hře ArmA 3 od české vývojářské firmy Bohemia Interactive. Dva zaměstnanci této společnosti zde byli v září roku 2012 zadrženi pro podezření ze špionáže a byli propuštěni až po 130 dnech na kauci.

Vybrané zájezdy Lemnos

OdDníKamDop.Str.Cena

Historie ostrova Lemnos


Pokud přeskočíme řeckou mytologii a zdejšího nejslavnějšího boha Hefaista, o kterém je zmínka v předchozím odstavci, dostaneme se do období 5. století př. n. l., kdy ostrov spadal pod peršanskou nadvládu a na konci řecko-perských válek se připojil k Athénskému námořnímu spolku. Pod athénskou nadvládou potom ostrov zůstal téměř celé období klasického Řecka, poté se dostal pod makedonskou dominanci. Římané prohlásili ostrov nezávislm v roce 197 př. n. l., ale o 30 let později jej vrátili zpět pod athénské područí. Po rozdělení Římské říše se Lemnos stal součástí Byzantské říše a na jeho obranu zde byl postaven Byzantský hrad. Po pádu Byzantské říše se stal ostrov obětí pirátských nájezdů. Poté se zde vystřídalo ještě několik vládnoucích říší, až se Lemnos dostal pod vliv Osmanské říše. Osvobozen byl až v roce 1912, ostrov byl v té době ale pouze začleněn do zbytku Řecka smlouvou podepsanou v roce 1920.

 

Nahrávám...

Vyhledáváme pro Vás nejlepší nabídky dle zvolených kritérií

Ověřujeme aktuální dostupnost a cenu vybrané služby

Vyhledáváme pro Vás nejlepší nabídky dle zvolené destinace

Děkujeme, Vaše rezervace se dokončuje