Kréta

Informace / Hotely / Letenky / Zájezdy

Více informací Zájezdy na Krétu

Ostrov Kréta

Nádherné pláže a památky


Image

Úvodem o Krétě

Kréta je největší z mnoha řeckých ostrovů a její obyvatelé jsou na to patřičně hrdí. Ostrov je velmi rozmanitý a „to svoje“ zde najde každý. Kréta, to je průzračné moře, pláže téměř po celém obvodu ostrova, slunce po devět měsíců v roce, pohostinní obyvatelé, kteří si s vámi budou povídat i když nerozumíte řecky, ale také hory a pohoří. K ostrovu patří neodlučně také výborné olivové oleje, vína, mořské plody, velmi chutné pomeranče, hudba, umění a historie. Kréta je protkaná horami a její povrch je velmi členitý. Všechna velká města leží na severním pobřeží ostrova, proto zde žije i největší podíl obyvatel, kterých je celkem kolem půl milionu. Hlavním a největším městem je Heraklion s asi 150 000 obyvateli. Heraklion je sice největší, ale nejpůvabnější a historicky nejvíce ceněna je Chania. Kriminalita je na ostrově velmi nízká. Kradou zde jedině turisté a přistěhovalci. Kréťané jsou čestní a můžete jim důvěřovat. Časový posun na Krétě (stejně jako v celém Řecku) je + 1 hodina oproti našemu času. Elektrické napětí i zásuvky jsou stejné jako u nás.

Výhody

  • velký výběr zájezdů od českých CK, jedny z nejnižších cen zájezdů v rámci celého Řecka
  • nádherné pláže a velmi rozmanitá krajina vhodná také pro pěší a cykloturistiku
  • výborná dopravní dostupnost, přímé lety z Prahy i v případě individuální cesty

Nevýhody

  • malá šance na opravdu klidnou dovolenou, na některých místech příliš mnoho turistů
  • některé menší hotely mají až příliš stroze zařízené pokoje
  • zákaz kempování ve volné přírodě

Dovolená na Krétě

Jak se na Krétu dostat, jaký si vybrat hotel nebo které pláže jsou nejkrásnější?

Více informací

Tipy na výlety

Kam vyrazit na Krétě na výlet? Jaká zajímavá místa navštívit a co si nenechat ujít?

Více informací

Počasí na Krétě

Kdy navštívit Krétu pro poznávací i pobytovou dovolenou a jaká je aktuální teplota?

Více informací

Rezervujte si

Rezervujte si hotely, letenky i zájezdy na Krétu za nejlepší ceny!

Pic

Hotely

Vybírejte si z hotelů, apartmánů, vil, hostelů, penzionů i dalších typů ubytování v Řecku za nejlepší ceny!

Najít hotely

Pic

Letenky

Potřebujete levné letenky do Řecka? Není nic jednoduššího než si vybrat z nabídky našich renomovaných partnerů!

Najít letenky

Pic

Zájezdy

Pokud neradi cestujete na vlastní pěst, vyberte si jeden ze zájezdů na Krétu za skvělé ceny!

Najít zájezdy

Pic

Půjčení auta

Pokud si chcete užít bezstarostnou dovolenou a poznat destinaci se vším všudy, podívejte se na nabídku autopůjčoven!

Najít auta

Historie a pokrmy Kréty

Stručná historie ostrova


Image

Historie

Ve 2. až 3. století před naším letopočtem byla Kréta centrem vyspělé minojské civilizace, která zde zanechala své stopy. Toto období bylo pro Krétu nejvýznamnějším, proč tato civilizace zanikla není dosud objasněno, ale spekuluje se o výbuchu sopky a silném zemětřesení. Později se ostrova zmocnili Římané, Byzancká říše, Arabové, Benátčané a v roce 1645 Turci. Po složitém boji byla Kréta v roce 1913 připojena k Řecku a všichni muslimové byli z ostrova vystěhování. V roce 1941 po útoku na Řecko zaútočili Němci na Krétu, proběhla zde první výsadková akce v dějinách, po třech letech však spojenci dobyli Krétu zpět. Od roku 1981 je celé Řecko součástí Evropské unie a v roce 2003 přijalo euro, které zde platí stále, přestože se později přišlo na to, že plně nesplňovalo Maastrichtská kritéria k přijetí evropské měny.

Plodiny a typické pokrmy

Nejvíce se zde pěstují olivy, ze kterých se zde dělá výtečný olivový olej, a pomeranče. Tradiční je i krétské víno a výtečný je také ovčí sýr Feta, který nechybí v Řeckém salátu. Mezi další typické pokrmy patří Mousaka. Tyto a další dobroty si můžete dát v tavernách, kterých je hlavně v malebných městských přístavech mnoho, doslova jedna vedle druhé. Vyzkoušejte znamenité mořské plody a u stánku si dejte gyros v pitě. Na Krétě je slušné nechat část jídla na talíři. Je to gesto, kterým dáte najevo, že vám chutnalo a že jste najedeni. Po hodování Vám většinou přinesou i malou karafu s raki (pálenka z hroznů), která je na účet podniku. Platí se pak jedině dohromady a spropitné se nedává, protože už je započítáno v účtu. Levně a nejčerstvěji si nakoupíte na trzích v každém městě v určitý den. Nejvíce se hoduje v období Velikonoc, pro pravoslavné náboženství nejvýznamnější svátek roku. Ve vesnicích se pečou jehňata. Víno a raki teče proudem. Každý je na těchto slavnostech zvaný.