Kalymnos | Zájezdy Kalymnos

recko-bg-header-title.png
     
 

Pro a proti Kalymnos


+
 PRO

+ prvotřídní možnosti pro horolezectví, jedna z nejlepších destinací pro tento sport na světě
+ i v hlavní sezóně lze nalézt dobré ubytování s nízkými cenami
+ skvělá možnost, jak poznat tradiční autentické Řecko; lze najít pláže, které jsou téměř opuštěné a mají velmi čistou vodu

- PROTI
- velmi málo historických památek, spíše menší zajímavosti a kostely
- složitější doprava na místo, při individuální cestě nutnost přestupu/přestupů
- některé pláže jsou kamenité, což nemusí každému vyhovovat

Úvodem o Kalymnu


Kalymnos je s rozlohou 111 kilometrů čtverečních čtvrtým největším ostrovem skupiny ostrovů Dodekanés. Nachází se na jihovýchodě Egejského moře mezi ostrovy Kos a Leros. Na ostrově, který je asi 21 km dlouhý a 13 km široký, žije přibližně 16 tisíc obyvatel (podobně jako v Pelhřimově nebo Rožnově pod Radhoštěm). Kolem ostrova se nachází mnoho malých ostrůvků, z nichž největší jsou Pserimos a Telendos s necelou stovkou obyvatel. Telendos byl až do roku 554 součástí ostrova Kalymnos, než ho oddělilo velké zemětřesení. Dalšími menšími ostrůvky jsou Kalolimnos a Pláti s jednotkami obyvatel a jiné velmi malé a neobydlené. Povrch ostrova je poměrně hornatý, pobřeží velmi nepravidelné a členité s mnoha zátokami. Původně se ostrov nazýval Kalynda, název byl poté změně na Kalymna a nakonec na současné jméno.

          

Kalymnos se v historii proslavil jako prémiová lokalita pro potápění za účelem sběru mořských hub. Na zdejší vulkanické půdě je pouze asi 1/5 země úrodná, proto se zde kdysi místo zemědělství velmi rozvinul tento nejstarší druh potápění. Právě sběr těchto hub a následný obchod s nimi přinesl ostrovu ekonomickou a sociální prosperitu. Ostrov byl a stále je hlavním centrem "houbařského potápění" v Egejském moři, na což odkazují výstavy i muzea. Největší experti byli v minulosti volným potápění schopni sbírat houby pod vodou až 5 minut v třicetimetrové hloubce. Hlavním městem a přístavem ostrova je Pothia (někdy také nazýváno stejným jménem jako ostrov samotný) v zátoce na jihovýchodě ostrova. Má přibližně 12 tisíc obyvatel, žijí zde tedy přibližně 3/4 obyvatel ostrova, a bylo založeno v polovině 19. století, načež vystřídalo na pozici hlavního města blízké město Chora. V posledních desetiletích je ostrov populární turistickou destinací, částečně také díky skalním útvarům velmi populárním mezi horolezci. 

Vybrané zájezdy Kalymnos

OdDníKamDop.Str.Cena

Historie ostrova Kalymnos


Ke konci 6. století př. n. l. Peršané pod velením krále Daria obsadili řeská města v Malé Asii. Ostrovy Kalymnos i Kos musely platit vzdávat králi hold a staly se satelitními státy jeho říše. Během Peloponéské války v letech 431 až 404 př. n. l. se Kalymňané spojili s Athéňany. Během války byli napadeni Spartou, které se však nepovedlo ostrov ovládnout. V roce 554 n. l. Kalymnos zažil velmi silné zemětřesení, které podle některých pramenů trvalo až 14 dní.

Nahrávám...

Vyhledáváme pro Vás nejlepší nabídky dle zvolených kritérií

Ověřujeme aktuální dostupnost a cenu vybrané služby

Vyhledáváme pro Vás nejlepší nabídky dle zvolené destinace

Děkujeme, Vaše rezervace se dokončuje