Ithaka

Informace / Hotely / Letenky / Zájezdy

Více informací Zájezdy na Ithaku

Ostrov Ithaka

Dokonalý klid a čisté moře


Image

Úvodem o Ithace

Ithaka je ostrov ležící asi 30 km západně od pevninského Řecka a přibližně 3 km východně od většího ostrova Kefalonia. S rozlohou kolem 118 kilometrů čtverečních se řadí spíše ke středním až menším řeckým ostrovům. Hlavním městem je Vathy, u kterého v zátoce leží velký přírodní přístav. Na ostrově žije pouze málo přes 3 tisíce obyvatel. Dodnes se neví, zda starobylá Ithaka, která se objevuje v Homérově eposu Odysseia a na kterou se zde vrací ithacký král Odysseus, je totožná s Ithakou, kterou známe dnes. Většina historiků a odborníků však připouští, že se s největší pravděpodobností jedná o stejný ostrov. Díky Homérovi je ostrov známý po celém světě jako mýtický Odysseův ostrov, je zde však mnohem více důvodů, proč Ithaku navštívit. Ostrov láká návštěvníky bezstarostnou atmosférou, průzračnou zeleno-modrou vodou a i všudypřítomnou zelení. Jedná se o klidné místo ideální pro rodiny s dětmi a romantické páry. Můžete si zaplavat v křišťálové vodě, projít se po udržovaných turistických stezkách nebo si dát jídlo v tradičních rybích tavernách a seznámit se s příjemnými Řeky, pro které čas tak nějak plyne pomaleji. Přes den si užijete horké slunce a čistou vodu, zatímco ve večerních hodinách se můžete projít po plážové promenádě ve Vathy a dát si drink s výhledem na noční oblohu.

Výhody

  • skutečně klidná destinace, mimo hlavní město se ostrovu vyhnul velký rozvoj cestovního ruchu
  • krásné čísté moře s modrozelenou vodou, okolí pláží plné zeleně
  • velmi příjemné turistické stezky a malebné vesničky rozeseté po ostrově

Nevýhody

  • malé množství písečných pláží, většina je oblázkových
  • horší vyžití pro mladé turisty, slabší noční život
  • velmi malý výběr zájezdů od českých cestovních kanceláří, horší dopravní dostupnost, absence letiště

Dovolená na Ithace

Jak se na Ithaku dostat, jaký si vybrat hotel nebo které pláže jsou nejkrásnější?

Více informací

Tipy na výlety

Kam vyrazit na Ithace na výlet? Jaká zajímavá místa navštívit a co si nenechat ujít?

Více informací

Počasí na Ithaka

Kdy navštívit Ithaku pro poznávací i pobytovou dovolenou a jaká je aktuální teplota?

Více informací

Rezervujte si

Rezervujte si hotely, letenky i zájezdy na Ithaku za nejlepší ceny!

Pic

Hotely

Vybírejte si z hotelů, apartmánů, vil, hostelů, penzionů i dalších typů ubytování na Ithace za nejlepší ceny!

Najít hotely

Pic

Letenky

Potřebujete levné letenky na Ithaku? Není nic jednoduššího než si vybrat z nabídky našich renomovaných partnerů!

Najít letenky

Pic

Zájezdy

Pokud neradi cestujete na vlastní pěst, vyberte si jeden ze zájezdů na Ithaku za skvělé ceny!

Najít zájezdy

Pic

Půjčení auta

Pokud si chcete užít bezstarostnou dovolenou a poznat destinaci se vším všudy, podívejte se na nabídku autopůjčoven!

Najít auta

Historie Ithaky

Stručná historie ostrova


Image

Historie

Není pochyb, že historie Ithaky je pevně spojena s mýtem o Odysseovi, ačkoli jeho palác nebyl nikdy objeven. Ithaka byla osídlena již v pravěku, stejně jako ostatní řecké ostrovy v Jónském moři. Důkazem raného života na staré Ithace jsou střepy pocházející právě z tohoto období, které zde byly nalezeny. Všech sedm jónských ostrovů bylo v historii neustále napadáno především z důvodu jejich umístění na obchodních trasách. Ostrov Ithaka zažil největší slávu kolem roku 1000 př. n. l., kdy bylo království Ithaka tvořeno všemi Jónskými ostrovy a částí pobřeží Acarnania v pevninském Řecku.
Prvními okupanty, kteří zde vládli, byli Mykéňané, kteří zde zanechali výrazné stopy. Předpokládá se, že starobylé hlavní město ostrova bylo Alalcomenae. Ve 12. století byla Ithaka postoupena rodině benátským rodinám Orsiniů a později rodině Tocchiů. S pomocí této rodiny se ostrov vyvinul v nezávislý stát s plně vybavenou armádou a válečnou flotilou. Tito Benátčané zde vládli až do roku 1479 a svou moc dokazovali prostřednictvím obchodu a stavbou nádherných staveb, jejichž trosky zde můžete vidět ještě dnes. Nakonec Benátčané Ithaku opustili, protože se báil Turků, kteří ke své říši chtěli Jónské ostrovy připojit.
Turci poté převzal ostrov silou, když zabíjeli jeho obyvatele a ničili vesnice. Většina obyvatel ostrov opustila. Ti, kteří zůstali, našli útočiště v horách. Během následujících pěti let se Turci a Benátčané stále přeli o kontrolu ostrovů. Poté se konečně, ostrovy dostaly do turecké moci. Benátčanům se vša podařilo posílit a zorganizovat jejich flotilu, v roce 1499 tak začali válku proti Turkům válku. Benátčané v roce 1500 podepsali s Turky smlouvu, ve které stálo že Ithaka, Kefalonia a Zakynthos patří Benátčanům, zatímco Lefkada zůstane pod tureckou vládou. Během benátské okupace, se populace Ithaky začala opět zvyšovat, poté co byla snižována důvodu častých pirátských nájezdů a tureckých útoků. Ostrov se začal opět rozvíjet a Vathy se stalo hlavním městem. Zemědělství v této době zlepšiol ekonomickou situaci obyvatel ostrova a začaly se zde stavět lodě pro boj s piráty, což vedlo k rozvoji a síle ostrov.
Ostrov byl považován za částečně nezávislý, bez jakýchkoliv společenských tříd. Ostrovy zůstaly pod kontrolou Benátek až do porážky Napoleonem v roce 1797. Francouzi byli následováni Ruskem a Tureckem. V roce 1807 se po dohodě s Tureckem Jónské ostrovy vrátily pod francouzskou vládu, která se zde připravila na silné anglické loďstvo tím, že opevnila hlavní město Vathy. V roce 1809 se Jónské ostrovy nakonec dostaly pod anglickou vládou a byl vytvořen Jónský stát. V roce 1821 se ostrov během revoluce konečně připojil k Řecku. Během druhé světové války ostrov trpěl kvůli italské a německé okupaci. V srpnu 1953zde došlo k silným zemětřesení a bylo poničina většinu budov. Přestavba začala bezprostředně po zemětřesení, s finanční pomocí z Evropy a Spojených států. V roce 1960 se zde začal rozvíjet cestovní ruch, který je dnes společně s rybolovem hlavním zdrojem příjmů pro místní obyvatele.