Historie Řecka

recko-bg-header-title.png
     
         
 
 

Historie Řecka

 

Řecko je právem považováno za kolébku západní civilizace a řecké umění, věda a filozofie je součástí našich životů až dodnes. Vznik prvních ostrovních městských center, jejichž zosobněním se na počátku 2. tisíciletí př. Kr. stala Mínojská civilizace na Krétě, nastává v době bronzové. Po výbuchu sopky na ostrově Santorini, který kolem roku 1500 př. n. l. tuto palácovou civilizaci zničil, rozkvetla na pevnině Mykénská civilizace a mohutné citadely v Mykénách, Tíryntu, Pylosu a jinde, se staly centry nových organizovaných království. Po jejich zániku kolem roku 1150 př. n. l. nastává na dvě století tzv. temný věk, který bývá spojován s příchodem nových obyvatel, Dórů.

Další období je ve znamení formování městských států, vzniku řecké abecedy, eposů Iliady a Odyssey a považuje se za počátek řecké renesance. V následujícím Archaickém období, období rychlého ekonomického a společenského vzestupu, vznikají kolonie od Španělska až po území kolem Černého moře a je tak položen základ pro vrcholné Klasické období v 5. a 4. st. př. Kr. To je ve znamení kulturní a politické převahy Athén a je nazýváno „zlatým věkem“ řecké civilizace, které ale končí bratrovražednými Peloponéskými válkami. Během následujícího století sílí pozice Makedonie a Alexandr Veliký posléze v čele svých armád buduje obrovské impérium až k povodí řeky Indus. Následuje úplné dobytí Řecka Římany roku 146 př. Kr. a vcelku šetrná římská okupace, neboť většina římských císařů byla velkými obdivovateli řecké kultury. Po rozpadu Římské říše se Řecko dostává na mnoho století do sféry vlivu Byzantské říše a až během křižáckých výprav vznikají na jeho území francká a latinská knížectví soupeřící o moc s Benátčany, kteří zaujímají strategické pozice v Egejském moři.

          

Po dobytí Konstantinopole Turky roku 1453 začíná v Řecku éra Osmanské nadvlády, která končí až po čtyřech stoletích, kdy v roce 1821 vypukla řecká válka o nezávislost. Jejím výsledkem byl vznik nezávislého Řeckého království, které během 19. a 20. století postupně integrovalo i další území s řeckým obyvatelstvem. Řecký stát získal svoji definitivní podobu po skončení II. světové války a roku 1974 byl po referendu přeměněn z konstituční monarchie na parlamentní demokracii.

Již z tohoto letmého pohledu do historie je patrné, že co se týče památek, připravily dějiny na řeckém území bohatou plejádu starověkých římských chrámů, byzantských kostelů a klášterů, tureckých mešit, franckých hradů či tradičních řeckých osad a Řecko tedy má rozhodně co ukázat.

Vybrané zájezdy do Řecka

OdDníKamDop.Str.Cena

Aktuality

Vydejte se v Athénách hledat virtuální poklad
Athény se opět těší na jedinečný módní veletrh FEMMINA 2013
Také náměstí v Athénách je připraveno na Vánoce, začít může Santa Neighbourhood
MIRfestival Athens 2012 připraven... STARTUJEME
Tradiční výrobky převážně z ostrova Kréta se vám představí na výstavě Athens Traditional Products 2012
Zobrazuje se 5 výsledků.
 

Potřebujete poradit?

224 990 980
800-TRA-VEL (800 872 835)
602-TRA-VEL (602 872 835)

Garantujeme nejnižší ceny

Proč cestovat s Travel.cz

  • 200.000+ zájezdů na jedné adrese
  • Garantujeme nejnižší cenu na trhu
  • Máme vždy aktualizované nabídky zájezdů
  • Nabízíme i rezervace hotelů a letenek za výhodné ceny
  • Individualní plánování dovolené - dovolená na míru

Nahrávám...

Vyhledáváme pro Vás nejlepší nabídky dle zvolených kritérií

Ověřujeme aktuální dostupnost a cenu vybrané služby

Vyhledáváme pro Vás nejlepší nabídky dle zvolené destinace

Děkujeme, Vaše rezervace se dokončuje