Chios | Zájezdy Chios

recko-bg-header-title.png
     
 

Pro a proti Chios


+ PRO
+ ostrov velmi vhodný pro cestování a objevování, množství malých vesniček, kostelů, přístavů, klášter Nea Moni
+ turisté se zdržují jen na několika místech ostrova, díky jeho velikosti není koncentrace osob nikdy vysoká
+ blízkost Turecka pro možné výlety

- PROTI
- menší výběr zájezdů od cestovních kanceláří
- mladí turisté hledající velmi rušný noční život by se měli raději poohlédout jinde
- při individuálních cestách nutnost cestovat s přestupem v Athénách nebo využít trajekt

Úvodem o Chiu


Chios patří mezi největší řecké ostrovy, s rozlohou téměř 900 kilometrů čtverečních (zhruba jako okres Přerov) je konkrétně 5. největším ostrovem Řecka. Žije zde více než 50 tisíc obyvatel (asi jako v Jihlavě). Chios leží na východě Egejského moře, pouze asi 7 kilometrů od břehů Turecka. Na východě ostrova byste našli stejnojmenné hlavní město Chios, ve kterém žije téměř polovina všech obyvatel ostrova. Chios je po celém světě proslaven pryskyřicí mastichou, která se získává z keře řečíku lentišku pouze na jihu tohoto ostrova, právě zde má jedinečné léčivé účinky. Masticha se dříve využívala pro osvěžení dechu a bělení zubů, dnes také v potravinářském průmyslu, lekářství a kosmetice. Od středověku díky mastiše říkají Turci ostrovu Sakiz Adasi, tedy ostrov lepidla.

          

Foto 1 - Pascal Mages, Foto 2 - Birgit Lutosch, Foto 3 - Jenny

Ostrov je ze severu na jih dlouhý 50 kilometrů, široký je 29 kilometrů. Povrch ostrova má hornatý charakter, nějvětší nadmořské výšky dosahuje na severu, kde najdete také nejvyšší horu Pelineon (1297 m n. m.). Ostrov láká návštěvníky na pěkné pláže a středověké vesničky jako Pyrgi nebo Olympi. Nachází se zde i několik významných památek, jedna z nich, klášter Nea Moni, je zapsaná dokonce na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Vybrané zájezdy Chios

OdDníKamDop.Str.Cena

Historie ostrova Chios


Chios byl osídlen již v době bronzové, ale to přejde pouze hlavní-stream na Egejské historii, kdy Ionians zde usadit asi 1100 před naším letopočtem. Chios je možná nejčastěji uváděným rodištěm legendárního básníha Homéra. Ačkoli Chios tvořil volnou konfederaci s jinými městskými státy a ostrovy, v 6. století př. n. l. si ostrov podmanili Peršané. Po řecko-perských válkách Chios vstoupil do Athénského spolku, nezávislost získal opět v roce 354 př. n. l. Po zavedení křesťanství se Chios dostal pod byzantské Řecko, ale v 8. století dobyli ostrov Saracéni. Ve 13. století, v období po 4. křížové výpravy, sem přišli první Benátčané a poté Janované. Pod Janovany Chios velmi prosperoval, ale v roce 1566 pro změnu převzali Turci. V roce 1821 se připojil Chios ke vzpouře Řeků proti Turkům, bohužel další rok Turci povražidili na ostrově asi 25 tisíc osob a dalších 80 tiscí zotročili. Ti, kteří přežili, unikli většinou na jiné ostrovy. Řecký admirál Kanaris to nechtěl nechat jen tak a v přístavu Chios vyhodil v noci do povětří tureckou vlajkovou loď. V roce 1881 postihla ostrov další tragická událost, tentokrát zemětřesení. Chios se z něj naštěstí již dávno a od roku 1912 se konečně formálně připojil k Řecku. 

Nahrávám...

Vyhledáváme pro Vás nejlepší nabídky dle zvolených kritérií

Ověřujeme aktuální dostupnost a cenu vybrané služby

Vyhledáváme pro Vás nejlepší nabídky dle zvolené destinace

Děkujeme, Vaše rezervace se dokončuje