Athény | Zájezdy Athény

recko-bg-header-title.png
     
 

Úvodem o Athénách

 

Athény - řecká metropole - zde nejlépe pocítíte velkolepou řeckou historii. Toto magické, legendami opředené a bohy zvýhodňované i zatracované polis (řecky město) odnepaměti vévodí celému Řecku. Zde přišla na svět demokracie a zde sídlili Bohové na bájném Olympu, o místní Akropoli pěli do světa zpěváci nejednu ódu.

          

Athény se rozkládají v pobřežní rovině na poloostrově Attika u Sarónského zálivu. Samotné Athény zaujímají plochu 427 km². S přilehlými městečky, například známým a slavným přístavem Pireus, tvoří městskou aglomeraci s populací přes tři miliony lidí. Athény ležící na 37. rovnoběžce v nadmořské výšce kolem 300 metrů nad mořem (značně se liší sever a jih: 70 - 338 metrů) patří do provincie Attika.

Vybrané zájezdy Athény

OdDníKamDop.Str.Cena

Historie Athén

 

Založení Athén se datuje do 3. tisíciletí před Kristem. V šestém století před naším letopočtem byla zavedena Solónova ústava a začala se budovat nejvěhlasnější stavba Athén – chrám Akropolis, zasvěcený bohyni Athéně. Na vrchol své slávy se Athény dostaly za vlády Perikla. V tomto „zlatém období“ zde působili přední filozofové a tvůrci proslavených antických  dramatů jako: Sókratés, Sofoklés, Aischylos nebo Euripidés. Po Periklově smrti začaly Athény upadat a ztrácet své dominantní postavení v regionu. V peloponéské válce byly poraženy Spartou a později Říší římskou. Římané však Athény ušetřily zničení, naopak někteří císařové jim darovali nové stavby.

Skutečný úpadek města znamenal příchod křesťanství ve čtvrtém století po Kristu. Pohanství bylo zakázáno, filozofické školy zavřeny a Parthenón byl v 6. století změněn na křesťanský dům.

Ve středověku padly Athény do rukou tureckým oddílům, které se město snažili islamizovat (například z Parthenónu udělali mešitu) a význam města rapidně klesal. V 19. století Athény nebyly více než jen nevýznamnou vesnicí. Metropolí v té době bylo město Napflio.

Za sto let (od roku 1871 do roku 1971) vzrostl počet obyvatel ze 40 000 na dva miliony. Dnes aglomerace (tzv. velké Athény) čítá 3 milionovou populaci.

 

 

Potřebujete poradit?

224 990 980
800-TRA-VEL (800 872 835)
602-TRA-VEL (602 872 835)

Nahrávám...

Vyhledáváme pro Vás nejlepší nabídky dle zvolených kritérií

Ověřujeme aktuální dostupnost a cenu vybrané služby

Vyhledáváme pro Vás nejlepší nabídky dle zvolené destinace

Děkujeme, Vaše rezervace se dokončuje